פייסבוק והפרטיות

מאת: אור גודל, יועץ אבטחת מידע

חוק הגנת הפרטיות נחקק בישראל כבר בשנת 1981. למרות שהחוק התפתח, השתנה, הותאם לעידן הטכנולוגי של ימינו ואף הצמיח שיניים כדי לאכוף את הנושא, עדיין נותרה הגנת הפרטיות בישראל מאחור, לעומת מדינות אירופה.

גרמניה הינה המדינה המובילה באיחוד האירופי, ואף בעולם, בתחום הגנת הפרטיות ואוכפת בחומרה את החוקים וההנחיות בנושא, עד כדי מצב שבשנת 2010 פתחה בחקירה בהובלתו של נציב אבטחת המידע של המבורג, ותבעה את פייסבוק על שימוש שעושה במידע של החברים ברשת החברתית המובילה בעולם ובעיקר במאגר התמונות שמעלים משתמשיה. החקירה נסגרה בכך שפייסבוק סיפקה הבהרות והבטיחה לעמוד בהנחיות הפרטיות.

מסתבר שתביעות וחקירות העבר לא הרתיעו את פייסבוק וכיום עושה הרשת שימוש בנתוני הגלישה של כל משתמשיה, וזאת לצורך מיקוד הפרסומות שהמשתמש רואה כאשר הוא נמצא בה. את המידע תשאב הרשת החברתית מכל עמוד ואתר שנגיע אליו, המכיל את כפתורי ה'לייק' (LIKE) והשיתוף (SHARE), המשמשים קוד הטמעה ונמצאים כמעט בכל אתר תוכן בעולם. המידע הזה יצטרף למידע שייאסף בצורה דומה גם משאר האפליקציות והשירותים המוטעמים בפייסבוק.

ניתן ע"י שינוי הגדרות בלתי מסובך, לבטל את השימוש במידע שנאסף כדי להציע לנו פרסומות. הדבר לא אומר שהמידע לא ימשיך להיאסף ולהיאגר בשרתי פייסבוק, אבל ימנע ממפרסמים להגיע אלינו על בסיס המידע שנאסף ובלי רשות.  בתפריט ההגדרות (המשולש ההפוך הקטן בפינה הימנית העליונה בשורת המשימות הכחולה בראש האתר) מקליקים על לחצן  Settings. בתפריט שנפתח מקליקים על "מודעות" (Ads) ושם בוחרים באופציה הראשונה מתוך השלוש: Ads based on my use of websites and apps. בסיום מעדכנים את הפיצ'ר למצב מכובה (Off).

לסיכום, למרות חוקי מדינה, תקנות נוקשות ואף איומים בחקירות, המידע הפרטי שלנו הכולל גם גלישה כמעט לכל אתר ברחבי הרשת, ימשיך להיאסף ע"י הרשתות החברתיות והאתרים הגדולים. מלבד הקפדה על עדכון הגדרות פרטיות בעת גלישה, נדרש גם לבצע בקרה עצמית ולא להעלות תכנים שעלולים בעתיד להיחשף, לפגוע בפרטיות ולהביך אותנו.

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon

כל הזכויות שמורות לאורנטק מערכות ניהוליות © 2019

'אורנסק אבטחת מידע והגנה בסייבר' מתמחה בכל קשת שירותי הייעוץ בתחומי אבטחת המידע. שירותי אורנסק מבוססים על שנות ניסיון רבות של גיבוש, הקמה וניהול תשתיות אבטחת מידע בקרב ארגונים מובילים בארץ ובחו"ל, ביניהם ממשלות וארגונים מענפי הרפואה, התקשורת, ההייטק, הבנקאות, הבטחון, התעשייה והמסחר. אורנסק הינה חלק מחברת 'אורנטק מערכות ניהוליות', ועושה שימוש בידע והניסיון שצברה אורנטק בתחום ניהול הפרויקטים ופיתוח תוכנה וכלים ממוחשבים ייחודיים.