שימוש במצלמות מעקב

מאת: לירז ששונקר, יועצת אבטחת מידע


 

השימוש במצלמות כאמצעי טכנולוגי להגברת האבטחה והפיקוח בארגונים וחברות ואף לצרכים פרטיים, הפך לנפוץ מאוד וכיום הן נמצאות כמעט בכל ארג השימוש במצלמות כאמצעי טכנולוגי להגברת האבטחה והפיקוח בארגונים וחברות ואף לצרכים פרטיים, הפך לנפוץ מאוד וכיום הן נמצאות כמעט בכל ארגון. 
להצבת מצלמות מטרות שונות כגון: הגנה על אנשים, אבטחה של רכוש, מניעת עבירות וגילויין, שמירה על הסדר הציבורי, פיקוח על עבודה ועוד. 
קיימות מצלמות מסוגים שונים כגון: מצלמות זמן אמת, מצלמות במעגל סגור עם יכולת הקלטה, צילום בחושך, מצלמות נסתרות ועוד. 
שימוש במצלמות עשוי להטיב עם חברות וארגונים כיוון שהוא מתריע ואף מונע גניבה, פגיעה בנכסים, התנהגות עבריינית או פריצה ועוד.
עם זאת, לשימוש במצלמות עשויים להיות היבטים שלילים הנוגעים לפגיעה בפרטיות. למשל, למצלמות יכולת לעקוב אחרי אדם נתון לאורך מסלול תנועתו, להסיק מידע רפואי מניתוח תמונתו החזותית או מצילום טרמי, להעיד על הימצאותו של אדם במקום ובזמן מסויים, לחשוף מצבים או אברים אינטימיים ועוד.
בנוסף, מידע מצולם הנוצר במהלך הצילום והנאגר במערכות המידע הארגוניות יכול להפוך למאגר מידע רגיש הנדרש לרמת אבטחה מספקת. 

לדוגמא: לאחרונה פורסם ב"ידיעות אחרונות" תחקיר שחשף שימוש במצלמות מעקב במספר מרפאות ברחבי הארץ. המצלמות הוצבו לפי דרישה של חברות ביטוח אך דבר הצבתן לא הובא לידיעת המטופלים שאף צולמו במצבים אינטיימים. המידע המצולם נאגר במערכות המרפאות. בנוסף, עלה מהתחקיר כי מאגרי הצילומים נשמרו ברמת אבטחה נמוכה וקייים היה חשש כי המידע המצולם דלף לרשת.
במקום העבודה בו שוהים העובדים חלק ניכר משעות היום מתעצמת פי כמה ההשלכה של שימוש קבוע במצלמות בידי המעביד. המצלמות מסוגלות לתעד באופן מקיף ומתמשך את התנהלותם של העובדים במהלך יום העבודה, ולא רק את פעילותם המקצועית. הצילומים הנאספים עלולים לכלול מידע רגיש ומקיף במיוחד ולפגוע באורח חמור במרחב הפרטי ובפרטיות העובדים, וזאת מבלי שיש בידיהם יכולת להשפיע באופן משמעותי על מיקום המצלמות או על מתכונת הפעלתן.

לאור האמור ובעקבות החשש לפגיעה בפרטיות עקב שימוש במצלמות, ניסחה הרשות להגנת הפרטיות, היחידה במשרד המשפטים שתפקידה לדאוג להגנת הפרטיות במידע אישי ובמאגרי מידע, הנחיות לשימוש במצלמות המעקב. 


להלן עיקרי ההנחיות :
בטרם קבלת ההחלטה על עצם השימוש במצלמה יש לבצע ניתוח וסקירה של הצורך בשימוש במצלמות ולקחת בחשבון את זכויות הציבור ובמיוחד את הזכות לפרטיות.
לאחר שיוחלט על הצבת מצלמות הדבר יובא לידיעת הציבור באמצעות שילוט ברור לפי ההנחיות הבאות:

  • תיאור תמציתי של מטרת הצבת המצלמה, למשל : "בטיחות", "מניעת עבירות", "בקרת תחבורה".

  • ציור של מצלמה או סמל גרפי מקובל אחר המעביר בצורה ברורה את המסר שהאתר מצולם. 

  • כתובת אתר האינטרנט בו מצויה רשימת המצלמות ומדיניות השימוש בהן או מספר טלפון וכתובת דוא"ל למענה על שאלות בנוגע לשימוש במצלמה.

  • במקומות כינוס של ילדים, כגון מוסדות חינוך או מתנ"סים, ראוי לפרסם את הצבת המצלמה בדרכים נוספות ובמידת האפשר גם ליידע באופן אקטיבי את ההורים.

  • יש לוודא רמת אבטחה נאותה למידע ולמערכות בהן נאגר התיעוד של המצלמות בהתאם לתקנות האבטחה למאגרי מידע שפרסמה הרשות להגנת הפרטיות.

  • במקומות עבודה המצלמות ישמשו אך ורק למטרה אליה הותקנו, כלומר, צילום ממצלמות יבוצע רק למטרה לגיטימית המתיישבת עם התכלית עליה הצהיר הארגון. למשל, מצלמה שהותקנה לבקרת כניסה לא יכולה לשמש את המעביד לצורכי משמעת (למשל: תיעוד משך ההפסקות של העובד).

 

לסיכום:
מצלמות מעקב הינן כלי מועיל וחשוב וביכולתן לסייע לפעילות הארגון וכן לצמצם, להרתיע ולמנוע התנהגות לא רצויה או פגיעה בחברה. אי לכך, הימנעות מהצבת מצלמות אינה הפתרון אך השימוש בהן נדרש להעשות לאחר ניתוח וסקירת הסיכונים והרגישויות שבהצבתן ותוך מימוש בקרות מתאימות למניעה ולצימצום נזקים ופגיעה בפרטיות כתוצאה מהשימוש בהן.

 

ניתן לקרוא בהרחבה את הנחיית הרשות להגנת הפרטיות באתר משרד המשפטים, תחת הנחיית רשם מאגרי מידע, 4/2012.
 

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon

כל הזכויות שמורות לאורנטק מערכות ניהוליות © 2019

'אורנסק אבטחת מידע והגנה בסייבר' מתמחה בכל קשת שירותי הייעוץ בתחומי אבטחת המידע. שירותי אורנסק מבוססים על שנות ניסיון רבות של גיבוש, הקמה וניהול תשתיות אבטחת מידע בקרב ארגונים מובילים בארץ ובחו"ל, ביניהם ממשלות וארגונים מענפי הרפואה, התקשורת, ההייטק, הבנקאות, הבטחון, התעשייה והמסחר. אורנסק הינה חלק מחברת 'אורנטק מערכות ניהוליות', ועושה שימוש בידע והניסיון שצברה אורנטק בתחום ניהול הפרויקטים ופיתוח תוכנה וכלים ממוחשבים ייחודיים.